Zbiórka dla Gwinei – przedłużony termin.

Podaruj książkę, która może zmienić świat dzieci z Gwinei [ZBIÓRKA PRZEDŁUŻONA]

Cel zbiórki jest jeden: przekazać gwinejskim dzieciom 100 tys. egzemplarzy. To dzięki nim nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. I my możemy pomóc. Zbiórka pieniędzy na podręczniki została przedłużona do 15 września.

1 października rozpocznie się nowy rok szkolny dla gwinejskich dzieci. Dlatego zbiórka została przedłużona. Ile pieniędzy do tej pory udało się zebrać – to można śledzić na stronie organizatora zbiórki, Fundacji Art Transparent.

Dlaczego Wrocław pomaga

23 kwietnia 2017 Wrocław przekaże tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiedział w lutym Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdyMając do wyboru edukację dzieci albo wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

Warto pomagać

Projekt koordynuje Fundacja Art Transparent, która prosi wszystkich zainteresowanych o donacje na ten cel. Pieniądze można wpłacać do 15 września na konto fundacji. Potrzeba 100 tys. dolarów, które pójdą na druk i przekazanie książek gwinejskim szkołom. Tę operację będzie też współfinansować UNESCO i gmina Wrocław.

 

Elementarze zostaną wydane w języku francuskim, który jest językiem urzędowym Gwinei. Ten afrykański kraj ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Jego mieszkańcy używają kilkunastu języków plemiennych, a języka oficjalnego, czyli francuskiego, dzieci uczą się dopiero w szkole.

Niedawno też Gwinea zmagała się z epidemią eboli. Tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO dla Konakry ma zwrócić uwagę świata na problem analfabetyzmu w Afryce i symbolicznie zdjąć z Gwinei „klątwę Eboli”. Podkreślała to Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO.

Jak pomóc?

Dane do przelewu:

Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10, 55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92
KRS 0000247340
Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

 

źródło : http://www.wroclaw.pl/portal/zbiorka-na-elementarze-dla-dzieci-z-gwinei-przedluzona

Inne ciekawe posty...